Künefe Tarifi

künefe tarifi

Fırında Yapmak için Tarif

Öncelikle Fırınımızı 250 Dereceye getirip 5 dakika fırının ısınmasını bekliyoruz,Bu arada bir cezveye ( 1 adet künefe için ) 1.5 çay bardagı şeker ve 1 çay bardagı su koyup iyice kaynamasını bekliyoruz. Şerbetimiz kaynamaya başladıgında altını kapatıyoruz ve iki damla limon damlatıp kıvamı almasını sağlıyoruz.
Bu arada buzluktan çıkarmış oldugumuz (kesinlikle ürünün oda sıcaklıgında çözülmesini beklemeyiniz. Direk buzluktan çıkarıp fırına yerleştiriniz.)  şoklanmış ürünümüzü, ısınmış olan fırının en alt gözüne koyup 6 dakika bekleyeceksiniz.

Sonra alt gözünden çıkarıp 5 dakikada en üst göze koyup iyice kıvama gelmesini bekliyoruz. 5 dakika sonra künefemizi çıkarıp şerbetimizi ılık olarak künefemizin üstüne döküp  1 dakika bekledikten sonra kalan kısmınıda üzerine döküp sıcak olarak tüketebilirsiniz.

 Yuvarlak Tepsili Üstü Pişmiş Künefenin Tarifi

Öncelikle sipariş vermiş olduğunuz künefemizi tezgahın üzerine koyuyoruz. Daha sonra Fırınımızın derecesini 250 ye getiriyoruz ve 5 dakika ısınmasını bekilyoruz. Bu arada Şerbetimizi yapmak için bir tencerenin içerisine 4 su bardagı şeker ve 2 su bardağı su koyarak tenceremizi ateşin üzerine koyuyoruz. Şerbetimiz kaynamaya başladıgı zaman altını kapatıp 2 damla limon damlatarak kıvamını almasını sağlıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Isınmış olan fırınımızın içerisini künefemizi sizlere hediye olarak verdiğimiz özel tepsisi ile koyuyoruz 6 dakika kaldıktan sonra künefemizi çıkarıyoruz. Ilımış olan şerbetimizi bir kepçe ile künefenin üzerine iyice gezdirip döktükten sonra 1-2 dakika künefemizin şerbetini çekmesini bekleyip daha sonra afiyetle sıcak olarak tüketebilirsiniz.

NOT: Fırın ısınmadan Künefeyi koymayınız.

Mikrodalga Fırında Künefe Tarifi

Sitemiz üzerinden aldıgınız PİŞMİŞ ve TEPSİLİ künefe çeşitlerini ( önceden altını pişirmiş olmanız gerekmekte genellikle 1 gün sonrada yemek istediğinizde ) mikrodalga fırınınıza koyarak 300 derece sıcaklıkta  1 - 1.5 dk ısıtarak üzerine ılık şerbeti döküp afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Şerbet Tarifi
2.5 su bardağı toz şeker,1.5 su bardağı suyu birlikte kaynatılıp fokurdamaya başlayınca altını kısıp
çok az limon tuzu(2 gr)ekleyerek 5 dakika ince ateşte kaynatıp soğumaya bırakınız.
Not: pişirmiş olduğunuz tepside tüketilecek ise şerbet soğuk olarak üzerine dökünüz.