Tescilli Künefe Nedir ?

Tescil, künefeye değer kazandırdı;

Antakya'nın geleneksel tatlısı 'Antakya künefesi'nin tescilinin ardından yapılan çalışmalarla artık belgesiz ve standart dışı satışa sunanlara ceza uygulamasına başlanacağı, hedefin her yerde aynı kalite ve lezzetle servise sunumunu sağlamak olduğu bildirildi.Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, yaptığı açıklamada, 2006 yılında Türk Patent Enstitüsüne başvurduklarını ve künefenin tescilinin 27 Aralık 2007'de yapılarak Resmi Gazete'de yayınlandığını kaydetti.

Hatay'ın zengin mutfak kültürü nedeniyle sayısız yemek, tatlı ve mezesinin bulunduğunu ifade eden Çinçin, beğenilen ve talep gören bütün ürünlerin taklitlere maruz kaldığını ve bunlarla mücadele etmek için 'kolları sıvadıklarını' belirtti.Öncelikle Türkiye'nin yanı sıra kente gelen yabancı turistler tarafından da çok fazla tercih edilen ve tüketilen künefeyle ilgili girişimde bulunduklarının altını çizen Çinçin, şöyle devam etti: "Türk Patent Enstitüsüne yaptığımız girişim olumlu sonuçlanınca geleneksel tatlımız 'Antakya künefesi' tescillendi.

Amacımız, yöresel tatlımızı koruma altına almak, taklit edilmesinin önlemekti. Bundan sonra künefe, Türkiye'nin her yerde aynı kalite ve lezzetle servise sunulacak." Çinçin, tescilli Antakya künefesinin satışının eskisi kadar kolay olmadığını, bunun için üretim yapan firmaların izin belgesi alması gerektiğini kaydetti. Kentte faaliyet gösteren firmaların gerekli standartları sağlamalarının yanı sıra "Antakya künefesi" için 250 bin TL, diğer illerdeki işletmelerin de 500 bin TL ödeyerek 'üretim izin belgesi' almaları gerektiğini vurgulayan Çinçin, aksi halde cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Künefe altta ve üstte tel kadayıf olup arasında da tuzsuz Antakya peyniri konularak pişirilen ve daha sonra şerbet dökülerek yapılan bir tatlıdır. Birinci sınıf beyaz undan, su ilave edilerek yoğrulan hamur, delikli bakır kaba konulur. Alttan ısıtmalı bakır sacın üzerinde dikiş ipliği kalınlığında daireler şeklinde dökülür. 20 saniye saç üzerinde kalan karışım daha sonra toplanarak tel kadayıf elde edilir. Yağı alınmamış inek sütü, 40-65 derecede ısıtılır, ılık hale gelene kadar bekletilir. Daha sonra peynir mayası katılıp dinlenmeye bırakılır. Peynir, suyunun iyice süzülmesi için bezlere sarılıp bekletilir.

Künefeye tatlı özelliğini veren şerbet ise yüzde 60'şı şeker, yüzde 40 su karışımıyla elde edilir. Karışıma kristalleşmeyi önlemek için limon suyu ilave edilir. Künefe uygun büyüklükte bakır tepsilerde yapılmalıdır. Tel kadayıf tereyağı ile karıştırılarak tepsinin altına basılır. Arasına tuzsuz peynir ilave edilir ve en üstüne de yine tereyağlı tel kadayıf koyulur. Kısık ateşte iki tarafı kızarana kadar pişirilir. Daha sonra sıcak şerbet, künefenin üzerine dökülerek servis yapılır.